Arama...

Merhaba Ben İlkay Korkmaz yani Biyokimyageranne. Ege Üniversitesi Biyokimya Bölümü Mezunuyum. Yarım bıraktığım Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Biyokimya ABD’ye bu sene devam edeceğim. Her şeyden önce bebeğiyle ilgilenmek için ücretsiz izinde olan bir anneyim. 11 aylık, besin alerjisi olan, Defne isminde bir kızım var.
Ailemdeki hastalık öyküleri, özellikle kanser vakalarının fazla olması, kendimdeki hormonal rahatsızlıklar sebebiyle yıllar önce “etiket okuma” alışkanlığım başladı. Her geçen gün hayatımdaki paketli gıdaları ve kimyasal ürünleri azalttım. Uzun zamandır @biyokimyageranne olarak bir hesap açma fikrim vardı fakat vakit bulamamış, cesaret edememiştim. Kimyasaldı, katkı maddesiydi diye sevdiklerimi darlamaya başlamıştım ?? Kardeşimin şu cümlesiyle o an hesabımı açtım:
-İlkay bizi bunalttığın yeter, biraz da başka insanları bunalt.-
Ürün inceleme olayına birinden görüp başlamadım. Burası kimsenin arka bahçesi değildir! En başta hepimizin sevdiği @gidadedektifi bu işi hakkıyla yapmaktadır. Amacı takipçi, beğeni, bedava ürün olmayan hesaplar kendisini açıkça belli eder her zaman.
Diğer hesabım olan @ikokesifte de de görebileceğiniz gibi insanlara bilgi vermeyi seven biri oldum her zaman. O hesabımın alanındaki “Satılık Damaklar” dan olmadım hiç.
Ne, neyse, nasılsa, ne yaşamışsam onu aktarmaya çalışıyorum. Yaşadığım kötü şeyleri, yaptığım hataları insanlar yapmasın diye uğraşıyorum.
Her zaman amacım aynı ve bu asla değişmeyecek: Herkese etiket okuma bilinci kazandırmak, hayatlarındaki gereksiz kimyasalları ve ürünleri azaltmak, doğala en azından daha az zararlı olana yönlendirmek. Marka kötülemesi yapmıyorum asla! Sadece içerik yorumluyorum.
Yazdığım şeyleri hepiniz yapabilirsiniz, Google’a yazın tonlarca yazı okuyun. Ben sadece işinizi kolaylaştırıyorum, çünkü bunu zaten bir nevi hobi olarak yapıyorum.
’Bilim’ eğitimi almış olan çoğu insan sorgulayıcı, öğrenmeye açıktır. Her zaman kendinden şüphe eder. İşte bu yüzden ürün önerisi istemeyin diyorum sürekli. Doğal, bitkisel şeylerin bile zararı olabilir herkese.
Birisi size bir marka önerdiğinde oturup araştırın, üşenmeyin! Buradaki çoğu insana kanmayın! Biraz okuyun, sorgulayın, araştırın!