Arama...

İnceleme

Elektroliz: İğneli Epilasyon

Paylaş
http://hairfreelife.com/wp-content/uploads/2015/02/bigstock-Labeled-Skin-And-Hair-Anatomy-81989468.jpg
http://hairzapper.com/wp-content/uploads/2012/09/galvanic_555b.jpg

Lazer epilasyon, yüksek ısıdaki lazerlerle hafif radyasyon kullanır. Amaç, tüy büyümesini önemli ölçüde yavaşlatacak kadar tüy köklerine zarar vermektir. 

Elektroliz, diğer bir tüy alma tekniğidir. Tüy büyümesini bozar. İşlem, cilde, bir epilatör cihazı yerleştirilerek çalışır. Yeni tüylerin büyümesini durdurmak için tüy köklerinde kısa dalga radyo frekansları kullanır. Bu, büyümeyi önlemek için tüy köklerine zarar verir ve mevcut tüylerin dökülmesine neden olur.

Elektroliz sırasında, çok ince bir prob (ince cerrahi çelikten yapılmış) tüy kalınlığına ve folikül derinliğine uyacak şekilde ayarlanır ve yerleştirilir. Daha sonra kontrollü bir elektriksel darbe tüy köküne yönlendirilir. Bu, tüy büyümesinden sorumlu hücrelerin kalıcı olarak tahrip edilmesine neden olur ve tüyler tekrar büyüyemez.

Çoğu uzmana göre Elektroliz en iyi sonucu verir. Sonuçlar daha kalıcıdır. Elektroliz ayrıca daha az risk ve yan etki taşır, lazer epilasyon için gereken bakım işlemlerine ihtiyacınız yoktur. Dezavantajı ise, daha fazla seansa ihtiyaç duyulması gerektiğidir. Lazer epilasyon gibi geniş alanlara aynı anda yapılamaz. Bu kalıcı epilasyon formu bir miktar sabır ve azim gerektirir, ama kalıcı sonuçlar verir.

Elektroliz Yöntemleri

Galvanik (doğru akım, DC) elektrolizi-Tüyler kimyasal etki ile yok edilir. Bu tip elektroliz, doğrudan elektrik akımı kullanarak, folikülünü yok etmek için, kimyasal bir reaksiyon kullanır. 

Bu yöntemde; iğne tüy folikülüne sokulur ve küçük bir elektrik verilir. Bu, Sodyum hidroksit (lye olarak bilinir) üretmek için folikülün tabanında bulunan tuzlu su ile reaksiyona girer. 
Bu bileşik, etrafındaki hücreleri yok etmek, folikülü kalıcı olarak devre dışı bırakmak ve tüyün yeniden büyümesini önlemek için hareket eder. Bileşik, iğnenin çıkarılmasından sonra bir süre daha çalışmaya devam eder.

Bu yöntem, kalın tüyler için etkili olabilir. Doğru uygulandığında, galvanik elektroliz, çevreleyen dokuya fazla zarar vermez veya galvanik kireç, yağ bezlerinde bulunan sebumu parçalamakta zorluk çektiğinden yağ bezlerine zarar vermez.

Galvanik (veya başka herhangi bir işlem) cildin bazı rahatsızlıklarının yayılmasına neden olabilir. Galvanik akımın kullanılması, bazı dental çalışmaların (dolgu vs.) yeniden duyarlı hale gelmesine neden olabilir. Tedavileri durdurduktan sonra semptomları ortadan kalkan hastalar oldu. Acı verici değildi ama kayda değer bir durumdu.

Termoliz (yüksek frekans, RF, kısa dalga)-Tüy köküne, iğne ile, yüksek frekansta radyo enerjisi verilir. 


İğne, yüksek frekans ile tüy folikülünü titreştiren bir akım iletir, bu da tabanını çevreleyen su moleküllerini tahriş eder. Isı üretilir ve bu, sıvıyı kütle halinde koyulaştırır ve hedef hücre dokusunu tahrip eder. 

Bu tip elektroliz genellikle galvanik kadar etkili değildir ve tipik olarak ince saçlar için kullanılır.

Termoliz çok aldatıcı olabilir. Çoğu zaman, bir şeylerin yanlış gittiği anlaşılmadan önce önemli miktarda doku tedavi edilebilir. Genellikle, kötü ayarların sonuçları birkaç gün sonra görülür.

-Cilt tahribatının en sinsi biçimlerinden biri, cildin bir bölgesine tekrar tekrar büyük miktarda termoliz gücü uygulandığında ortaya çıkar. 

-212 F (100 °C) sıcaklığa ulaşıldığında olumsuz etkiler görülebilir. İdeal olarak, termoliz tüy öldürme sıcaklığı 172 F’dir. Bununla birlikte, operatöre bu sıcaklığı kontrol etmek için sadece iki yol verilir. Tabii ki, içerideki sıcaklığı ölçmek için bir termometre yerleştirmek imkansızdır, ancak sadece tedavi süresini ve tedavi yoğunluğunu kontrol ederek sıcaklık değiştirilebilir. Ekipman kesin sıcaklığı ölçemez, sonuçları sadece bilgi ve deneyim etkileyebilir. Ayrıca, operatörler çok çeşitli cilt nem tipleri ile karşı karşıyadır ve aynı yüzdeki alanlar bile nem içeriğinde farklıdır. Nem, termolizin ısıtma özelliğinde önemli bir rol oynar. Çoğu zaman kötü termoliz, ağız köşelerinin yakınında ve dudakların etrafında, yüksek nem içeriğine sahip alanlarda görülür. Daha önce 212 F’de cildin kurumasına ek olarak, Kolajene zarar verilir. Yine bu durum, üst dudakta ve ağız köşelerinde daha çok gözlenebilir.

Kolajenin başka bir özelliği daha vardır. 212 F’e kadar ısıtıldığında kendini jelatine dönüştürür ve atık ürün olarak yerinden uzaklaştırılır. Genellikle bir kısmı fibroz adı verilen bir süreçte daha yoğun bir doku ile değiştirilir. Sonuç, sağlıklı cildin altında oluşan, daha yoğun ve esnek olmayan skar dokusudur.

-Yüksek güçte termolizin istenmeyen iki sonucu yağ bezleri ve çıkıntılardır. Yağ bezleri, tüy şaftını kaplayan bölgede ve çevresinde sebum salgılar. Termolizdeki yıkım yolu, iğnenin etrafında eşmerkezli bir halka oluşturur ve kolayca 1/4 inç çapa kadar uzanır. Bu alan, tüyün yeniden büyümesinin kaynağı olduğuna inanılan dış folikülü içermekle birlikte, cildin yavaş yavaş kurumasına ve erken çizgilere, kırışıklıklara ve yaşlanmaya neden olan yağ bezlerini de içerir.

-Daha da önemlisi, son zamanlarda folikülün orta noktasını çevreleyen farklılaşmamış bir kök hücre demetinin keşfidir. “Bulge” adı verilen bu kök hücre demeti folikülün dışında bulunur. “Bulge” nin tüm fonksiyonları bir şekilde belirsizdir. Bir şey kesin görünüyor; bu kök hücreler, hem deri hem de tüy folikülü tarafından hasarlı dokunun yenilenmesi için kullanılır. Bir diğer konu; tüyleri öldürmek için ısıyı kullanan herhangi bir işlemin de (yani lazer, termoliz (RF veya diyatermi) de bu kök hücre demetine zarar vermesi olasılığıdır. Bu “şişkinliğin” ve yağ bezlerinin korunması da elektroliz çalışmalarında eşit derecede önemlidir. 

Karışım elektrolizi-Tüy kökünün aynı anda hem ısı hem de kimyasal etki ile yok edildiği yukarıdaki iki yöntemin bir kombinasyonudur. Tüy kökleri 3-10 saniye arasında tedavi edilir.

Galvanik akım; lye çözeltisini üretirken, yüksek frekanslı akım titretir ve ısıtır. Isındıkça, lye çözeltisinin kostik etkisi daha da artar ve böylece tüy folikülünün her bölgesine yayılır, emilir. Yüzdeki tüyler için uygundur.

Galvanik elektroliz; probun çevresindeki deride bulunan tuz ve suyun, az miktarda sodyum hidroksit veya alkali çözelti üretmesi için, kimyasal olarak değiştirilmesine neden olur. Alkali çözelti, yeterli miktarda üretilirse, tüy büyümesine neden olan hücrelere zarar verebilir. Kimyasal reaksiyon şöyledir:

NaCl (salt) + H2O (water) + direct current =NaOH (sodium hydroxide) + Cl (chlorine) + H (hydrogen)

Termoliz, prob çevresindeki deride bulunan su moleküllerinin titreşmesine neden olarak çalışır ve bu da ısı oluşturur. Yeterli ısı üretilirse, tüy büyümesine neden olan hücrelere zarar verebilir.

Önceki epilasyon yöntemlerinden farklı olarak, yöntem kalıcı epilasyonu amaçlamaktadır. Tüy folikülüne ince bir tel iğne yerleştirilir. Düzenlenen ve kontrol edilen bir elektrik akımı içinden geçirilir. Elektrikli tüy yıkımı iki eylemdir: elektroliz ve termoliz. Elektroliz, folikülü yok eden hidroksit iyonları üreterek, dermal papilladaki tüy büyütme hücrelerini yok etmek için galvanik akımı kullanır. Termoliz, tüy folikülünün alternatif bir akım tarafından üretilen ısı ile tahrip edilmesidir. 

Galvanik elektroliz daha yavaştır, ancak bir tedavide daha fazla folikül yok edilebilir.

Termoliz daha hızlıdır, ancak tüylerin yeniden büyüme oranı daha fazladır. 

Foliküllerin %50 kadarı bu yöntemlerden sonra tüyü yeniden büyütür. Başarı oranı elektrologun beceri ve deneyimine göre değişir. Galvanik ve alternatif akımları tek bir aparattan, mükemmel etkinliğe ve daha düşük folikülit insidansına sahip bir teknikle uygulamak mümkündür. Her iki yöntem de ciltte iz bırakmadan tüy folikülünü yok eder. İşlemden 4-5 gün önce tıraş olmak önemlidir. Topikal anestezik kremin kullanılması ağrıyı önemli ölçüde azaltır.

İğneler

Elektroliz tedavileri sırasında kullanılan iğnenin boyutu ve çapı, muamele edilen kılların tipi ve çapı ile belirlenir. Tek parça ve iki parça iğneler vardır; izole, altın kaplama ve paslanmaz çelik olabilir. İzole iğne, elektrolizin rahatsızlığına karşı yüksek hassasiyete sahip hastalar için önerilmektedir. Paslanmaz çelik iğne, elektroliz tedavilerine iyi yanıt veren, sağlıklı cilde sahip müşteriler için idealdir. Nikel vs. alerjisi olalar için altın kaplama iğneler tercih edilmektedir.

Elektrocerrahi tekniği yüksek oranda operatöre bağımlıdır. Başarı oranı operatörün beceri ve deneyimine göre değişir. Komplikasyonlar; yüzeysel skar, hipopigmentasyon veya hiperpigmentasyon ve lokal enfeksiyondur. Elektrocerrahi epilasyon; lokalize kaba tüylerin, örneğin nevoid hipertrikozun tedavisi için en uygun seçenek olabilir. İğneler kişiye özel olmalıdır.

Uzun sürmesi ve daha maliyetli olması sebebiyle; vücudun herhangi bir yerinde kullanılabilmesine rağmen, genellikle sakal, koltuk altı ve bikini çizgisi vb. gibi daha küçük alanlar için kullanılır.

-Üç elektroliz yönteminden, termolizin en hızlı, anında sonuçlarla, aynı zamanda en sınırlı, yani sadece ince, vellus saçları için uygun olduğu görülmektedir.

Kararınız ne olursa olsun, kullanılan cihazın FDA onaylı olduğundan ve operatörün tıbbi olarak eğitimli, tam nitelikli ve kullanılan ilgili yöntemde deneyimli olduğundan emin olun!

Bilimsel Araştırmalar

-Üç Farklı Tüy Dökücü Yöntemin Etkinliği ve Güvenilirliğinin Karşılaştırılması

Radyo frekanslı cımbızlar, doğru akım cımbızları ve iğne bazlı elektroliz, 9 hafta sonra sırasıyla tüy sayısında %60.3, %65.8 ve%55.9 oranında istatistiksel olarak anlamlı düşüşler gösterdi. Tedaviler arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bununla birlikte, yan etkiler ve ağrı skorlarında büyük farklılıklar vardı. Her iki cımbız tipi epilatör görsel analog skalada 13/100 olarak ağrı indüklerken, iğne bazlı depilator 59/100’de önemli ağrı indükledi. Ayrıca akut inflamasyon ve geç skarlaşma sadece elektroliz iğnesi ile yapılan tedaviden sonra görülmüştür.

-Yalıtılmış İğneler Kullanılarak Elektrocerrahi: Epilasyon

Bu makale esas olarak izole iğneler kullanılarak epilasyonun histolojik bulguları ve klinik yönleri ile ilgilidir. Hastalar “termoliz” epilasyonundan sonra 2+1/2 yıllık bir gözlem süresi içinde yaklaşık 3 aylık aralıklarla 3 ila 4 tedaviden oluşan bir döngüden sonra tüylerin yeniden büyümesi açısından kontrol edildi. Son epilasyonlardan 6 ay ila 1 yıl sonra derlenen 39 hastanın sonuçları, neredeyse hiç yara izi bırakmadan, hiç tüy büyümesi olmadı veya son derece azalmış tüy büyümesi gösterdi.

-Seçici elektro-termoliz için radyofrekans (RF) kullanımının biyolojik doku üzerinde oldukça etkili bir termal etki sağladığı bulunmuştur. Optik enerjiden farklı olarak RF enerjisi, hedeflenen bölgelerin seçici termal yıkımı için ciltteki kromofor konsantrasyonundan ziyade dokunun elektriksel özelliklerine bağlıdır. İlgili bir olumsuz etki, yüksek penetrasyon derinliği nedeniyle prosedüre eşlik eden ağrıdır. Başka bir teknoloji, RF enerjisini optik enerji ile birleştirir (her iki enerji formunun daha düşük enerjilerini kullanarak). Bu sistemler, tüm saç renkleri ve cilt tipleri için epilasyon etkinliğinin yanı sıra kırışıklıkların azaltılmasında etkinlik göstermiştir; ve sadece RF veya optik tedavilerle ilişkili yan etki riskini azaltabilir. 

-Bir termoliz (yüksek frekans) akımı üreten elektroepilasyon ekipmanı kullanarak 5 yıllık bir süre boyunca yaklaşık 500 hastaya yalıtımlı iğneler kullanarak elektroepilasyon uyguladık. Hastalarımıza 2 haftadan 3 aya kadar aralıklarla 3 ila 8 tedavi uygulandı. Son epilasyonlarından 6 ay ila 3 yıl sonra gözlenen 73 hastanın sonuçları, tüylerde çok az büyüme görüldü veya hiç görülmedi. Başarımızı eşlik eden faktörlere bağlarız: Uzun süreli, yüksek frekanslı bir akım kullanarak tüy papillasını yok ederken, yalıtımlı bir iğne kullanarak cilt yüzeyini skardan koruduk.

PMID: 27332688/4044984/15004818/344581

https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/283510

https://professionalelectrolysisservices.com/are-there-different-methods-of-electrolysis/

http://www.eijd.org/article.asp?issn=00195154;year=2005;volume=50;issue=3;spage=119;epage=124;aulast=Vali

http://hairzapper.com/

http://www.royalelectrolysis.com/news/simply-electrolysis-how-to-choose-the-correct-needle-probe-or-filament/

Etiketler:

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *