Arama...

Doğal Ev

Baboon Natural ile Sabun Hakkında

Paylaş

Baboon natural sabunla ilgili sorularımızı yanıtladı. Amaç sabun hakkında bilgilendirmek ve bilinen yanlış bilgileri düzeltmek.

Gülçin öncelikle seni tanıyalım 🙂

Ben Gülçin Özbiçerler. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği mezunuyum. Baboon Natural’in kurucusu ve üreticisiyim. Baboon’dan önce, kalp kateteri üreten bir firmada üretim mühendisliği yapmaktaydım. 

Baboon Natural nasıl doğdu?

Baboon Natural benim üretim aşkımdan doğdu diyebiliriz. Hayatımın her alanında tüketime esir olmaktansa, elimden geliyorsa, onu kendim yapma, tükettiğimden çok üretme taraftarı bir insanım. Bu hayat felsefem daha doğal, daha sağlıklı yaşama merak sarmam sonrasında yaptığım araştırmalar ile pekişti, mühendisliğimin getirdiği bilgi birikimiyle birleşmesi sonucunda da evde kendi sabunlarımızı üretmeye başladım. Sonrasında ise yakın çevremden gelen talepler benim katalizörüm oldu ve Baboon Natural doğdu.

Sabun nedir? Sabun yapma yöntemleri nelerdir?

Sabun, uzun zincirli organik yağ asitlerinin sodyum ve potasyum tuzlarıdır. Bu kimya dersindeki tanımımız. Basitçe anlatacak olursak; yağ kostikle bir araya geldiğinde geri dönüşümsüz bir sabunlaşma tepkimesi meydana gelir ve sonucunda sabun oluşur. Bu tepkimenin yan ürünü de gliserindir. Sıcak işlem veya soğuk işlemle sabun yapılabilir. Sıcak işlem dediğimiz geleneksel yöntem yüksek sıcaklıklarda gerçekleştirilen sabun yapma işlemdir. Soğuk işlem ise gliserinin korunduğu, düşük sıcaklıklarda gerçekleştirilen sabun yapma işlemidir.

Kostik nedir? Herkesin en çok aklını karıştıran konu bu, kül suyu nedir?

Kostik, sabunlaşma tepkimesi için gereklidir. Kostiksiz sabun OLMAZ. İki çeşit kostik vardır; sodyum hidroksit ve potasyum hidroksit. Sodyum hidroksit (NaOH) katı sabun yapımında, potasyum hidroksit (KOH) sıvı sabun yapımında kullanılır. Kül suyu meselesine gelecek olursak, kül suyu ile yapılan sabunlar kostiksiz değildir. Çünkü kül suyundaki sabunlaşmayı sağlayan madde de kostiktir; bildiğimiz potasyum hidroksit(KOH). Kül suyu ile sabun yapıyoruz, kostik içermiyor diye reklamı yapılan durum bir çeşit pazarlama tekniğidir diyebiliriz. Veya daha masumane düşünecek olursak eksik bilgi

Küllenme nedir?

Küllenme, sabunların dış yüzeyinde görülen beyazlıklardır. Sadece dış yüzeyde görülebildiği gibi bazen dilimlemeden sonra sabunların çevresinde de belirebilir. Sabunun kalitesine etki etmez, yalnızca görselliğe etkisi vardır. Rahatsız olunan durumlarda, sıcak suya veya buhara tutma işlemi ile yok edilebilir. Bilinenin aksine tek başına kostik fazlalılığını gösterebilecek bir delil değildir. Çünkü kendi tecrübelerime dayanarak söyleyecek olursam küllenme aynı formülle yapılan her kalıpta yaşanmıyor. Demek ki tek parametre formüldeki kostik miktarı değil. Daha ziyade sabunlaşma gerçekleşirken en hızlı kısım olan ilk 24 saatteki sıcaklık değişimini küllenme sebebi olarak düşünüyorum. Sabun kalıba döküldükten sonraki sürede sadece dış yüzeyde görülen küllenme ise sabunun oksijen ile teması sonucunda oluşuyor, bunu da üzerini streçle sararak veya alkol sıkarak önleyebiliyoruz.

Super fat nedir?

Super fat, sabunlaşma tepkimesi sonucunda, sabunlaşmadan kalan yağ miktarı demek. Peki bu ne demek? Biz soğuk işlem sabunlarda iki nedenden ötürü sabunlaşmayan yağ kalsın isteriz; birincisi yeterince hassas ölçüm yapılamama ihtimaline karşı belirli bir oranda hata payı bırakmak (yaklaşık %5), ikincisi ve en önemlisi ise sabunun kurutucu değil nemlendirici olmasını sağlamak. Sabunların kurutmaktan ziyade nemlendirmesini iki şey sağlayabilir; sabunlaşma tepkimesi sonucu doğal olarak oluşan yan ürün olan gliserin ve super fat.

Diğer kafa karıştıran konu ise pH..

Doğal sabunun pH’ı 9-10 aralığındadır ve bu kesinlikle cildimiz için zararlı değildir. Korkulan durum cildin pH seviyesini bozması oluyor genellikle. Sabun, cildimizde 1-2 dakikadan uzun bekletmediğimiz bir ürün olduğundan zaten kullanım sonrası cilt kendini hızla toparlayacak, eski pH ına dönecektir. Ayrıca doğal sabun cildin doğal florasını bozmaz, faydalı bakterileri öldürmez. “Cildinize sürdüğünüz her şeyin pHı 5.5 olmalı, diğerleri asla sürülemez” politikasını da kesinlikle ticari buluyorum. Neticede sabun bilinen en eski temizlik malzemesi ve kaliteli bir doğal sabun cildimize zarar değil aksine fayda sağlayacaktır. Bunun garantisi olarak da sabunun bin yıllar süren geçmişini gösterebilirim, diğer tüm sonradan üretilen pH ı kontrollü ürünler son birkaç on yılın ürünü. 

İyi sabun/kötü sabun nasıl anlaşılır?

İyi ve kötü sabun ayrımını her zaman çok kolay yapamayız. O nedenle genelleme yapmadan söyleyecek olursam; rengi, kokusu ilk izlenimi sağlayacaktır. Eğer esansiyel yağ kullanılmamış ise doğal sabun kokusuzdur veya yok denecek kadar azdır diyebiliriz. Soğuk işlem sabunlarda yağın kalitesini ayırt etmek bazen daha kolay olabiliyor. Zeytinyağlı sabundan örnek verecek olursak daha kaliteli bir zeytinyağı kullanıldıysa daha açık renkli kremsi ve beyaza yakın, kalitesiz hatta tortulu (hatta belki de pirina) kullanıldıysa sabun daha koyu renkli hatta biraz yeşile yakın tonda olabilir. Bu nedenle kullanacağımız sabunları güvenilir üreticilerden temin etmek –aslında günümüzde her üründe olduğu gibi- gerekiyor.

Genel bir bilgi olması açısından hangi cilde/saça ne tür sabun önerirsin? Bebekler için hangi sabunlar kullanılabilir?

Karma ve yağlı ciltler killi, aktif kömürlü, ballı sabun, kuru ve hassas ciltler keçi sütlü, keçi sütlü ballı, bebekler ve çocuklar ise kastil, keçi sütlü, keçi sütlü ballı sabun kullanabilir. 

Sabuna geçtikten sonra saç derisi kuruyan, kepeklenen ve boyalı saçlar için neler yapılabilir?

Şampuandan sonra sabuna geçiş konusu çok uzun bir konu çünkü her insan, her saç tipi farklı oluyor ve dolayısıyla sorunları ve yaşadıkları süreçler de öyle. Fakat yine birkaç başlık altında toplayacak olursak bu süreçte yaşanan problemler ve çözüm önerileri şöyle; Kepeklenme: bazı saç derileri nasıl ki şampuan değişiminde kepeklenir, sabuna geçişte de aynısı yaşanbiliyor, eğer altında yatan başka sebep yoksa bir süre daha devam ettikten sonra saç alışıyor ve sorun ortadan kalkıyor. Saçta aşırı kuruluk; bu tip durumlar yüksek oranda çok yıpranmış veya boyalı saçlarda yaşanıyor. Çözüm önerimiz genelde sabunlamadan sonra sirkeli sprey uygulamak oluyor. Suyla seyreltilen sirke hem banyo sonrası saçınızda koku bırakmıyor hem de yumuşacık olmasını sağlıyor. Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta da saçı tek sefer sabunlamak, defalarca sabunlamak da kuru his yaşanmasına sebep olacaktır.

Kendi sabununu kendisi yapanlar nelere dikkat etmeliler?

Evde sabun yapmak isteyenler için en önemli nokta güvenlik. Eldiven, gözlük ve maske olmadan asla çalışılmamalıdır. Kostik cildinizle temas etmemelidir. Gözünüzle temasında geri dönüşü olmayan sağlık sorunları yaşanabilir. Sabunu karıştırırken de sabun karışımı hala tehlikelidir, kesinlikle cilt ve göz ile temasından kaçınılmalıdır, temas ettiyse bol su ile durulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki kostik suyla birleştiğinde çok tehlikeli bir duman ortaya çıkar, kostik kesinlikle ev içerisinde karıştırılmamalıdır. Sabun karıştırılırken, kalıba dökülürken koklanmamalıdır çünkü tepkime henüz devam etmektedir. Ortamda kostik vardır. Sabun yapımında kullanılan araç gereçler bir daha asla gıda ile temas etmemelidir.

Son olarak Baboon’lara nasıl ulaşabiliriz :)?

Baboon Natural olarak soğuk işlem sabunlar üretiyoruz. Soğuk işlem sabunların üretildikten sonra kullanıma hazır olmadan önce kuruması gereken süre 6 haftadır. Killiler, Keçi sütlü, keçi sütlü ballı, tarçınlı, lavantalı gibi klasik çeşitlerin yanında, pirinç sütü ve zerdeçal, aktif kömürlü, malt-biberiyeli sabunlar gibi yaklaşık 30 çeşit sabunumuz mevcuttur.

1 Yorum

  1. NİLÜFER Mayıs 29, 2019

    Tatlı anne İlkayın çekilisiyle aktif kömürlü baboon ile tanıştım ve müşhis bir cilt temizliği sağlıyor. tüm makyajı silip yumuşacık bırakıyor cildi ayrıca sabunun 4/3ünü keserek yeğenime verdim kendimde çok ufak bir parça olmasına rağmen kuru tutarak kullanıyorum ve halen ufalmadı bile. Teşekkürler Gülçin =) sıra keçisütü ve duş keyfiyle saçlara geçişte.
    sevgiler

    Yanıtla

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *