Arama...

Anne Bebek Doğal Ev

No-Poo Nedir?

Paylaş

?No-Poo Akımı kısaca ‘Şampuansız, sağlıklı saçlar!’ ı ifade ediyor.
?Saçlarımız, doğal olarak yağ içerir. Foliküller içerisinde bulunan bu yağ Sebum olarak adlandırılır. Saçların sağlıklı olması için bu yağ gereklidir.
?Şampuanlardaki sert kimyasallarla birlikte, saçı sık sık yıkamak, Sebumu saçlardan uzaklaştırır.
?No-Poo Akımı, saçları şampuan yerine daha yumuşak bir alternatifle; karbonat, elma sirkesi veya sadece su ile yıkayarak, hasar veya bağımlılık olmadan, sağlıklı saçlara kavuşturmak anlamına geliyor.
?Henüz buna hazır olmayan ve şüpheci yaklaşanlara şu durumu hatırlatalım: Aşırı yağlanma sorunu, sert kimyasallarla sık sık yıkama sonucu oluşuyor aslında. Saçtan sebumu uzaklaştırdıkça o bunu tehdit olarak algılıyor ve daha fazlasını salgılıyor. Ve siz şampuanla o fazla yağı yok etmek istediğinizde bir kısır döngüye girmiş oluyorsunuz.
?Bu akıma başlayan insanların çoğu memnun.
Kepeksiz saç derisi ile dolgun ve yumuşak saçlara kavuşmuşlar.
?Bir anda başlayamazsanız bile yavaş yavaş adapte edebilirsiniz kendinizi. Her banyoda şampuan kullanmayarak başlayabilirsiniz. Ya da sabuna geçiş yapabilirsiniz. Sıvı Kastil Sabunu da kullanabilirsiniz.
?İlk başlarda, saçın alışma sürecinde, yağlanma olabilir ama sabretmelisiniz. İki banyo arası süreçte, her gün saç fırçalama ile foliküller etrafında biriken yağların eşit dağılmasını sağlayabilirsiniz.
?Kepek konusunda da elma sirkesi ve karbonat işe yarıyor (sulandırarak kısa süreli kullanım). Hindistan Cevizi yağı, Beyaz sirke, Zeytinyağı, Çay Ağacı yağı, Limon suyu, Aspirin ve Çemen otunun da faydası oluyor.
?Defne’ye tam No-Poo uyguladığımı söylemiştim. Bebeklerde ve çocuklarda direkt uygulanmalı bence, kendi alışkanlıklarımızı onlara bulaştırmamalıyız. Kendim ise sadece sabun kullanıyorum.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *