Arama...

Doğal Ev

Oil Pulling nedir?

Paylaş

“Oil Pulling” benim son zamanlarda duyduğum bir tabir. Kökeni Ayurveda’ya dayanıyormuş ve yüzyıllardır uygulanan bir şeymiş aslında.
Basitçe şöyle uygulanıyor:
?Daha sağlıklı olması açısından soğuk sıkım ve organik bir yağ seçiyorsunuz. Zeytinyağı, Hindistan Cevizi Yağı ve Susam Yağı öneriliyor. Antioksidan ve Antienflamatuvar özelliği sebebi ile Hindistan Cevizi yağı daha çok öne çıkıyor ama ülkemizde biraz pahalı biliyorsunuz.
?1 tatlı veya 1 çorba kaşığı yağı ağzınıza alıp, yavaş ve yumuşak hareketlerle ağzınızın içinde çeviriyorsunuz. 5-20 dk arası bir süre yeterli. Yağ incelmiş ve beyazlaşmışsa çekme süreniz iyi demektir.
?Ağzınızdaki yağı kesinlikle yutmuyorsunuz ve lavaboya değil çöp tenekesine boşaltıyorsunuz.
❗️Ne zaman yapılacağına dair iki görüş var. Bir görüş sabah uyanır uyanmaz yapılması gerektiğini savunuyor. Gece boyu ağızda biriken toksinleri direkt yağ ile atmak için. Diğer görüş ise diş fırçalamadan sonra yapılması gerektiğini söylüyor. Bunun sebebini de şöyle açıklıyor; Oil Pulling ile toksinleri ve zararlı bakteriler atılıyor, faydalı bakteriler geliyor ama üzerine diş fırçalanınca faydalı bakteriler tekrar yok oluyor.
❗️Rutin diş bakımına tabi ki devam edeceksiniz. Yani bu yöntem diş fırçalama, diş ipi ve dil temizlemeye ek olarak ağız bakımınızı destekleyen bir şey aslında. Çoğumuzun korkulu rüyası, rutin diş hekimi kontrollerimizi de aksatmıyoruz.
Faydaları:
?Gece boyu ağızda biriken toksinlerin atılması.
?Kısa süreli diş eti iltihabını azaltması.
?Diş remineralizasyonuna yardımcı olması.
?Tartara sebep olan bakterileri azaltması.
?Ağızdaki Candida riskini azaltması.
?Ağız kokusuna iyi yönde etki etmesi.
?Ayurveda uygulayıcılarına göre, ağızla ilgisi olmayan birçok hastalık da dahil 30 farklı hastalığı iyileştirebileceği.
❗️Çocukların yapması önerilmiyor.
❗️Çoğu kişinin yaparken zorlandığı ve yanlışlıkla yağın bir kısmını yuttuğu söyleniyor. Buna bağlı olarak bazı mide rahatsızlıkları olabiliyormuş. En riskli durumse Lipoid Pnömonisi. Bu hastalık kazara yağların aspirasyonu ile meydana geliyor. Oil Pulling yaparken de bakteri ve toksin dolu yağ solunup, kirli yağ ciğerlere gidebiliyor. O yüzden dikkatle yapılmalı.

Ne kadar yapılmalı:
?Belirli bir sayı yok aslında. Her gün de yapılabilir, haftada 2-3 kez de veya 1 kez de. Yani tamamen size kalmış.
❗️Çoğu kişi dolgu, kaplama ve implantlara zarar vermesinden korkuyor ama öyle bir durum söz konusu değilmiş.
〽️Yeni başladığım için deneyimimi de aktarayım:
İlk başladığım gün hafif bir boğaz ağrısı oldu. Sonrakiler de daha rahattım ve artık herhangi bir ağrı olmuyor. Çene kasları alıştıktan sonra daha rahat uygulanıyor. Yaptıktan sonra ağız içinde gerçekten bir rahatlama sağlıyor.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *