Arama...

Bebek

Oyuncaklarda Bulunan Riskler

Paylaş

Diğer her şey gibi, oyuncaklar sebebiyle de evlerimize toksinleri davet edebiliyoruz. Ve bu konuda kontrol her zaman bizde olmayabiliyor; gelen hediyeler, ev dışında maruz kaldıkları, bebeklerimizin büyüdükçe etkilendiği üretici reklamları ve ana akım bazı oyuncakları istemesi.
Siz ne kadar sürdürülebilir, toksik olmayan oyuncaklar tercih etseniz de çok iyi markalarda bile sorunlar olabiliyor.
Oyuncakların etrafındaki havada nefes alındığında bile bazı şeylere maruz kalınabiliyor.
?Boyalar (Ahşap veya Plastik): ABD, AB ve Türkiye’de üretilmemişse risk daha büyük. Çin’de üretilenlerde nörotoksik Kurşun boya riski var. Oyuncakların %85’inin Çin’de üretildiğini düşünürsek..
Kurşun etkileri geri alınamıyor. IQ, dikkat eksikliği ve akademik başarı konularında etkisi olduğu düşünülüyor. Plastiği yumuşatmak veya daha esnek hale getirmek için de kullanılıyor.
?Çin’de Üretilenler: Bromlu yangın geciktiriciler (kanser, tiroid sorunları ne nörogelişimsel etkilere sahip PBDEs) ve Kurşun riskleri bulunuyor. Neyseki bazı markalar Uzakdoğu’da üretim yapsa da tüm aşamaları kontrol altında oluyor.
?Plastik: Güneş ışığına, havaya ve deterjanlara maruz kalınca Kurşun ve Plastik arasındaki kimyasal bağ kopuyor, Kurşun tozu oluşuyor. Oyuncakların ağza alınmasıyla nefes yoluyla maruz kalınıyor.
?Vinil (PVC)’den Yapılan Oyuncaklar: Fitalatlar, yumuşatıcı madde olarak ekleniyor. Fitalat içermeyenleri olsa da uzak durmak gerekiyor. En büyük Dioksin kaynaklarından ve çevreye en çok zarar veren plastiklerden.
❗️Bunların dışında Asbest ile kirlenen tebeşirler, Klor içerenler, Formaldehit içeren kontrplak veya sunta oyuncaklar, kıymık oluşan ahşaplar, küçük çocuklar için oyuncak boyutları, boğulma tehlikesi uyarı etiketleri, mıknatıslar, pilleri erişilmez tutma, gürültülü sınırları, bağlantılı oyuncaklardaki güvenlik, balonlar ve Boron miktarı çok yüksek Slime’lar diğer riskler arasında.
⭐️CPSC.gov her yıl piyasadaki bazı oyuncakları test ediyor, tabi hepsini kontrol etmeleri mümkün değil. Trouble In Toyland/U.S. PIRG adıyla her yıl bir yayın hazırlıyorlar.
? Hadi şimdi de güvenli oyuncak markaları listesi hazırlayalım birlikte ❤️

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *