Arama...

İnceleme

Saç Boyalarında Bulunan Toksik Maddeler – Hangi Markalar Temiz İçerikli?

Paylaş

181 maddenin saç boyalarında kullanımı, Avrupa Komisyonu tarafından yasaklandı. Peki sizce bu yasağa uyuluyor mu? Elbette hayır. Şuan için 114 izinli madde var, eminim onlarla ilgili de bilimsel çalışmalar tamamlandıkça yasaklı madde sayısı giderek artacaktır.
20 bin kusur kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, meme kanseri insidansındaki artış ile saç boyaları ilişkili bulunmuş. İlk saç boyasının, daha erken yaşlarda uygulanması meme kanseri riskini arttırıyor.
Saç boyalarının üzerinde ‘Doğal’, ‘Organik’ ve ‘Kına Özleri İçerir’ yazsa bile kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü onlar dahil çoğu boya, şuan için zararları en çok bilinen şu kimyasalları içerebiliyor:
❗️Amonyak Sistemi; Saç proteinlerinin katmanlarını ayırıyor, dış tabakayı açıyor ve boyalar saç içine geçiyor. Solunum, cilt, göz, boğaz tahrişi, şiddetli alerji ve astımla ilişkili, endokrin bozucu ve çevrede kalıcı bir madde. Romatoid artrit ve mesane kanserine de etki ettiği düşünülüyor.
Amonyak içermeyenlerde, toksik maddelerden Monoethanolamin (MEA) bulunuyor.
❗️p-phenylenediamine (PPD); Ana renklendirici. Benzen, Naftalin, Fenoller, Anilin vb. içeren petrolden (kömür katranından) elde ediliyor. Doğum kusurları, cilt tahrişi, karaciğer ve kan toksisitesi, alerjik reaksiyonlar ile ilişkili. Yasaklı madde 4-aminonifenil ile kontaminasyon riskinden dolayı kanserle ilişkili. Ahşap koruyucu olarak da kullanılıyor. Koyu renk boyalarda daha çok bulunuyor. Hidrojen Peroksit ile birleşince daha toksik.
❗️Toluene; Nörotoksik, doğum kusurları, bebek kayıpları ve alerjik reaksiyonlar.
❗️Resorcinol; Endokrin bozucu, cilt tahrişi.
❗️Lead Acetate; Nörotoksik, anemi. Koyu renklerde bulunuyor.
❗️DMDM Hydantoin; Koruyucu olarak ekleniyor. Toksik Formaldehit salıcı. Doku tahrişi ve bağışıklık sistemi hasarı.
❗️Hidrojen Peroksit; Saçı ağartıyor, saç yapısını değiştiriyor ve kırıyor.
❗️Ağır kimyasal kokularını bastırmak için eklenen Parfümler, alerji ve cilt tahrişi yapabilen Parabenler, Fitalatlar, Methylisothiazolinone vb.. böyle uzar gider.
?İçerik olarak bitkisel boyalar içeren markalar:
⭐️Logona
⭐️Sante (bazı renkleri kontrol edilmeli)
⭐️Essence Natural
❗️Naturigin ve Sanotint içeriklerinde toksik maddeler gördüm.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *