Arama...

Doğal Ev

Saç Şekillendirici Jel Tarifi

Paylaş

〽️Kimyasal olarak sadece saç köpüklerini bırakamamıştım ama artık onlara da ihtiyacım kalmadı. Bir takipçimin önerisiyle denedim Keten Tohumunu, gerçekten şekil veriyor.
〽️Hatta Ayva Çekirdeği jelini de denedim o da aynı şekilde şekillendiriyor. Ayva Çekirdeğinin verdiği hissiyatı daha çok sevdim ama onu yıl boyu kullanacak miktarda yapmak zor. Keten tohumuna göre daha uzun süre dayanıyor.
〽️Bu da demek oluyor ki jelleşen her şeyi saç şekillendirici olarak kullanabiliriz. Chia Tohumu da olur mesela ama pahalıya gelir ??
〽️Sürdürülebilir seçenekleri araştırıyorum hala.
〽️Keten Tohumu jelini göz kararı da yapabilirsiniz. Direkt suda jelleşmesini bekleyip, süzebilirsiniz. Ama süzmesi zor oluyor o şekilde.
〽️Görsel olarak verdiğim tarifi şöyle uygulayabilirsiniz:
?Keten Tohumlarını 6-8 saat suda beklet (Pişme süresi azalıyor, jel verimi artıyor. Bu adım isteğe bağlı.)
?Belirtilen miktarda suyla birlikte Keten Tohumunu yüksek ateşte kaynat. Bu aşamada köpürüp taşabilir dikkat! Altını kıs ve 10-15 dk karıştırarak pişir.
?Jelin olup olmadığını test etmenin en güzel yolu kaşık testi. Damlalar hızlı düşerse daha fazla pişmesi gerekir ama çok kalın da olmamalı.
?Altını kapat ve süz. Soğuduktan sonra kullan. Benim süzmeme gerek kalmadı, tel süzgece aldım.
?Opsiyonel olarak Aloe Vera Jel, uçucu yağ veya bukleler için Bitkisel Gliserin ekleyebilirsiniz.
?Buzdolabında, koruyucu olmadan 1 hafta dayanıyor. Zaten rengi koyulaşınca anlıyorsunuz bozulduğunu. Fazla miktarda yaparsanız buz küplerinde dondurabilirsiniz.
❗️Not: Tencere ve süzgeci hemen temizleyin ??
⭐️Bu tarz ev yapımı tariflerde yaratıcılığınızı kullanmakta özgürsünüz ? Ben dün hazırladığım jele limon sıktım mesela ?
Special Thanks to DIY Natural and Wellness Mama??

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *