Arama...

İnceleme Temizlik Ürünleri

U Green Clean Ürünleri İnceleme

Paylaş

U Green Clean Çamaşır Deterjanı

?Birkaç ay önce üç çeşit çamaşır deterjanlarını gördüm; Lavanta Yağlı Baby, Lavanta Yağlı normal ve Lavanta Yağı içermeyen Sensitive. Diğer içerikler açıkça belirtilmediği için, Sensitive’in kokusuz olması dışında içerikleri aynıydı. Hala üç ürün var mı bilmiyorum, internet sitesinde sadece Lavanta Yağlı olan görünüyor.
?İçerik şu şekilde yazılmış; %5-15 Bitkisel Sabun, %5-15 Şeker Tensidi (Bitkisel Noniyonik Madde), %5-15 Hindistan Cevizi Yağı (Bitkisel Aniyonik Madde), Organik Lavanta Yağı (Sensitive de yok), Potasyum Hidroksit, Etanol, Su.
?Etanol, aşırı toksik olsa da ürünlerdeki risk oranı düşük.
?U Green Clean’den gelen bilgiye göre, ürünleri Ecogarantie ve Vegan Sertifikalıymış. Ürünlerde, insan sağlığı ve doğa için risk oluşturacak hammaddeler bulunmadığını, her sene bu sertifikaları yenilemeye hak kazandıklarını belirttiler.
?Ürünlerde, Ether gibi petrol türevi hiçbir madde bulunmuyormuş. Zaten Ecogarantie, petrol türevi maddelerin kullanımını yasaklıyormuş.
?SLS, SLES, MES kesinlikle içermediğini belirttiler.
?Ürünlerin içerisinde bulunan Potasyum hidroksit i çok düşük oranda sadece bitmiş ürünün pH ayarı için kullanıyorlarmış.(Toksik değeri en düşük hammadde olmasından ötürü seçmişler.)
?Tüm ürünlerin dermatolojik testleri AB’de ve İtalya’da bulunan Merieux Laboratuvarları’nda yaptırılıyormuş, ürünlerin hepsi dermatolojik testlerden başarı ile geçmiş. Alerji sertifikaları varmış.
?Ben yine de içeriğin açık bir şekilde açıklanmasından yanayım.

U Green Clean Bulaşık Deterjanı Elde Yıkama

?İçerik; %5-15 Şeker Tensidi (Bitkisel Noniyonik Madde), %5-15 Hindistan cevizi yağı (Bitkisel Anyonik Madde), Organik Portakal Yağı, Sodyum Klorür, Sitrik Asit, Bitkisel Gliserin, Su.
?Şuan bu ürünü kullanıyorum. Ellerime bi zararı olmadı, koku olarak benim açımdan yoğun. Köpürme durumu ne az ne çok.
?Şimdi düşünmemiz gereken bir konu var; Bitkisel yüzey aktif maddeler nelerdir?
Bunu bilmek imkansız gibi bir şey. Çünkü firmalar, çamaşır ve bulaşık deterjanlarında yasal olarak içeriklerini açıklamak zorunda değiller. Ama Petrolden elde edilenlere göre zararlarının daha az olduğu kesin!
?Hindistan cevizi sürfaktan, hemen hemen her şeye atıfta bulunabilir. Coco-glucoside gibi daha az zararlı bir sürfaktan da olabilir SLES gibi daha zararlı bir şey de. Şirketle iletişime geçip tam isim talep edilebilir ama vereceklerini sanmam. U Green Clean, ürünlerin SLES içermediğini belirtti ama içerik tam açıklanmadığı için kırgınız ?
?Hindistan cevizinden elde edilen yüzey aktif madde Methyl Ester Sulfonates (MES)mış. Ham petrolden elde edilen Alkyl benzene ürünleri yerine geçiyorlarmış. Bu sürfaktanlar hindistan cevizi veya hurmadan elde edilen, yağ alkollerinden oluşan, anyonik alkil poliglukozidleri (decyl, lauryl, actyl) içeriyorlarmış. 

U Green Clean Bulaşık Makinesi Tableti

?İçerik; 15-30% Sodium Carbonate, 5-15% Oxygen Bleach, <5% Noniyonic Surfactants, Perfume.
?Sodyum Karbonat; soda külü, çamaşır sodası gibi isimlerle biliniyor. Alerjik reaksiyonlar dışında bilinen bir riski görünmüyor.
?Oksijenli ağartıcı kullanılmış. Klor, Amonyak türevi ağartıcı içermiyor yani.
?Parfüm olarak bitkisel bir şey kullanılmıştır diye düşünüyorum. Belki o kısmı açıklarlar.
?Noniyonik kısma yorum yapamıyoruz yine.

U Green Clean Çamaşır Suyu

?İçerik; <%5 Bitkisel Sabun, <%5 Noniyonik Aktif Madde, <%5 Anyonik Aktif Madde.
?O kadar kapalı ki yorumlayabileceğimiz hiçbir şey yok.

U Green Clean Bulaşık Makineleri İçin Parlatıcı

?İçerik; %5-15 Şeker Tensidi (Bitkisel Noniyonik Madde), <%5 Etil Alkol, Sitrik Asit, Organik Portakal Yağı.
?Etil alkol ve Sitrik Asit in kullanılan miktara göre risk oranı değişiyor.
?Noniyonik maddenin ne olduğunu bilmeden gene yorumlayamıyoruz.
?Bu ürünü de almıştım, henüz kullanmadım. Evde kendim hazırlamadan önce bitkisel bir marka denemek istedim. Bitkisel olanlar, fiyat olarak daha yüksek biliyorsunuz. Markaya karşı özel bir ilgim yok, Türk markası olması ve görece fiyatları aşırı yüksek olmaması sebebiyle tercih ettim.

U Green Clean Likit Sabun

?İçerik; Aqua, Sodium Coco Sulfate, Coco glucoside, Decyl glucoside, Sodium Chloride, Glycerin, Citric Acid, Organic Orange Essential Oil (Citrus Sirensis Peel Extract).
?Sodium Coco Sulfate, anyonik aktif maddelerden. Sanırım SLS ile benzer. Oluşum aşamaları aynı çünkü. Cilt/göz tahrişi yapabilir ve üretim safsızlıkları içerebilir. Tabi daha doğru yorumlayabilmek için, firmadan, bu maddenin üretim aşamasını öğrenmemiz gerekir.
?Kullanımı kısıtlı Coco glucoside, Decyl glucoside, Glycerin, Citric acid in risk oranı düşük.
?Coco glucoside ve Decyl glucoside surfaktan olarak ekleniyorlar.
?Gliserin, bitkiseldir zaten.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *