Arama...

Doğal Ev

Karıştırılmaması Gereken Yeşil Temizlik Maddeleri

Paylaş

Hepimiz en az zararlı olanı bulmak için gayret ediyoruz. Kendimize, sevdiklerimize, diğer canlılara, doğaya ve dünyaya olan zararı en aza indirme çabasındayız. Bunu yaparken de bilinçsizce hareket etmememiz gerekiyor tabi.
Sirke, karbonat, çamaşır sodası, sabun, Hidrojen peroksit, Boraks vb. gibi maddeleri kullanarak ev yapımı tarifler hazırlıyoruz. Bu maddelerin bazıları birbirini etkisiz hale getiriyor, bazıları birbirinin temizlik etkisini azaltıyor yani boşuna kullanmış olabiliyoruz. En kötü senaryo ise ciğerlere zarar verebilecek kimyasal reaksiyonlar oluşabilir.
Sıklıkla kullanılanlara kısaca değinelim:
?Hatam varsa, Kimyager veya Kimya Mühendisi olan arkadaşlarım lütfen beni düzeltin ? Çünkü Defne beynimin %99’unu meşgul ediyor ?
?Hidrojen Peroksit (H2O2) ve Sirke (Asetik Asit, CH3COOH): Perasetik Asit (C2H4O3) oluşuyor. Aşındırıcı, cilt/göz/solunum tahrişi yapabiliyor.
?Hidrojen Peroksit (H2O2) ve Karbonat (Sodyum Bikarbonat, NaHCO3): Kapalı kapta saklanmamalı. Karbondioksit (CO2) oluşabilir.
?Karbonat (Sodyum Bikarbonat, NaHCO3) ve Sirke (Asetik Asit, CH3COOH): Su (H2O) ve Sodyum Asetat (C2H3NaO2) oluşuyor. Tuzlu ve etkisiz bir temizleme olduğu söyleniyor, paranız boşa gider deniyor ama ben şu açıdan çok faydasını görüyorum ? Hani mutfakların en üst rafı yağlı bir tabaka olur ya; oraya karbonat serpiyorum, üzerine de biraz sirke döküyorum köpürüyor. Sonra ovmadan siliyorum ve tertemiz oluyor ? Gerçi temizlik konusunda market sirkesi kullandığım için ona da pek sirke denemez ?
Bu ikiliyi pasta, börek vs. kabartmak için aktive ediyorlar ama ben o açıdan faydasını göremedim ?
?Kastil Sabunu ve Sirke (Asetik Asit, CH3COOH): Para ve zaman kaybı. Çünkü sirke, sabunu yağlarına parçalıyor ve etkisiz hale getiriyor. Bu konuya, sıvı kastil paylaşımımda da değinmiştim. Hatta beyaz film tabakası da oluşabiliyor. Sirkenin sadece durulamada kullanılması öneriliyor. Sabunun ise asitlerle kullanılmaması belirtiliyor.
❗️NOT: Çamaşır Sodası veya Boraks‘ı lütfen maske ile, havadar bir yerde kullanın. Tozları, solunum yollarınıza veya ciğerlerinize zarar verebilir. Sabun yapmaya niyetlenirseniz, kostik konusunda da çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *