Arama...

İnceleme

Döküm Demir İnceleme

Paylaş

Döküm Demir, dayanıklıdır ve ısıyı iyi iletir. Ağır olduğu ve temizlik/bakımı biraz çaba gerektirdiği için herkes tarafından tercih edilmez.
‘Seasoning’ (Polimerize yağ tabakası eklenmesi) işlemi yüzeyi korur. Seasoning işlemini doğru ve düzenli yaptığınız sürece neredeyse yapışmaz bir yüzey kazanır. Böylece paslanmaz ve ömür boyu kullanabileceğiniz bir pişirme kabınız olur. Bakımı iyi yapılmazsa paslanabilir ve çatlayabilir.
Asitli yiyecekler konusunda hafif risklidir. Demir reaktif bir metaldir, yiyeceklere geçebilir. Erkekler ve genç kadınlar için sorun görülmüyor ama bebek, çocuk ve menapoza girmiş kadınlar açısından demir yüksekliği yapabilirmiş. Domates sosu pişirilince ~5 mg demir geçişi olmuş. Erkeklerin günlük demir ihtiyacı 8 mg civarı. Demir geçişi yiyecek asitliği, nem içeriği, pişirme süresine göre değişiyor. Kabaca 100 g başına 1,7-26 mg arası.
Asitli gıdalar saatlerce pişirilmediği sürece zararlı olmadığını söyleyenler de mevcut. Kimisine göre Seasoning işlemi ile yakılan yağlar sürekli yiyeceğe karışıyor ve bu da riskli.
Yani anlayacağınız, Döküm Demir konusunda insanlar ikiye ayrılmış durumda.
⭐️Seasoning işlemi ve döküm demir hakkında daha fazla bilgi için Dökümcübaba’yı öneririm.
??Emaye Kaplamalı Döküm Demir, Seasoning işlemi gerektirmez. Asitli yiyecekler risk yaratmaz. Yapışmaz değildir ve döküm demir gibi bu özelliği geliştirilemez. Emayenin kalitesi, kalınlığı ve içerdiği metaller önemlidir. Emaye kalitesiz ise çatlayabilir ve yemeğe karışabilir. Ömür boyu kullanım garantisi yok. Çok iyi markalar; içeriğini paylaşanlar, özellikle test sonuçlarını yayınlayanlar tercih edilmeli.
?Ben kendi açımdan şuna karar verdim; her ikisinden de alıp durum değerlendirmesi yapacağım.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *