Arama...

İnceleme Temizlik Ürünleri

Ecover Zero Ürünleri İnceleme

Paylaş

Ecover Zero Laundry Detergent ??‍♀️


❗️Ecover’in İngiltere ve Amerika internet sitelerine bakacak olursanız, içerik konusunda iki farklı durumu hemen fark edeceksiniz. Amerika sitesinde açık açık yazılmışken, İngiltere’de durum aynı bizdeki gibi. Bunu görünce, bitkisel olsa da kullanmak zorunda kaldığım iki deterjan markasını tekrar düşündüm. İçeriği sorduğum zaman, şirket sırrı deyip açıklamadılar. Ecover’in içeriğine baktıktan sonra nedenini daha iyi anlıyorum ?
?İçerik
Bitkilerden elde edilen kısım; SLES, Glycerin, Lauryl Ethoxylate, Ethanol, Sodium Citrate, Sodium Lauryl Sulfate, Potassium Cocoate, Caprylyl/Decyl Glucoside, Lauryl/Myristyl Glucoside, Protease, Amylase, Cellulase, Lipase, Citric Acid Solution, Calcium Chloride, Sodium Gluconate.
Sentetik; Alerji ve tahriş yapabilen toksik Methylisothiazolinone ile Benzisothiazolinone var.
❗️Deterjan kimyasalları konusunda bazı çok zararlı maddeler dışında fazla araştırma yok. Bildiğimiz kimyasallar karşımıza çıkıyor ama daha çok ciltle direkt temasları konusunda bilgi var. Tabi soluma, çamaşırlarda kalma konusunda zararları olacaktır.
❗️Bu deterjan için Ewg, A puanı verse de astım, cilt tahrişi/alerjisi konusunda da uyarı yapmış.
❗️Hadi biraz daha sorgulayalım ?Lauryl Alcohol, petrolden veya Hindistan cevizi yağından elde edilir. SLS, Lauril Alkolün Kükürt Trioksit Gazı ya da Klorosulfonik Asit ile sentezinden oluşur. Alkolün nereden geldiğinin pek önemi yok aslında. Çünkü bitkiden de elde edilse, SLS veya SLES üretiminde diğer kimyasallarla karışıyor.
Bir kimyasal, petrol yerine Hindistan Cevizi yağından geliyorsa kendimizi iyi hissediyoruz. Bir ürün üzerinde ‘Hindistan Cevizi türevi/ Hindistan Cevizi yağından’ yazması içeriğin daha doğal olduğuna inandırmak için bir pazarlama hilesi aslında. Çünkü bu durum, bu kimyasalın saç ya da cildi tahriş etmeyeceği veya üretim aşamasında kanserojen maddelerle kontamine olmayacağı anlamına gelmiyor. Kontaminasyondan emin olmak pek mümkün değil. Markalar, kanserojen 1,4-Dioksan’ı çıkarmak için malzemeleri vakumlayarak kapatıyorlarmış ama bu durum etiket üzerinde belirtilmiyor tabiki. 

Ecover Zero Dishwasher Tablets ??‍♀️

?İçerik
Bitkisel; Sodium Citrate, Sodium Polyaspartate, Sorbitol, Sorbitan Sesquicaprylate, Caprylyl/Capryl Glucoside, Glycerin, Subtilisin (Enzim), Amylase (Enzim), Sodium Gluconate.
Sentetik; TAED (Tetraacetyl Ethylene, Ağartıcı Aktivatörü).
Mineral; Sodium Carbonate, Sodium Carbonate Peroxide, Disodium Disilicate, Sodium Bicarbonate.
❗️Bulaşık makinesi tabletlerini inceledikçe, içerik karşılaştırması yaparak daha iyi yorumlayacağız.

Ecover Zero Dish Soap ??‍♀️

?İçerik
Bitkisel; Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Lauryl/Myristyl Glucoside, Ethanol, Glycerin, Sodium Citrate, Citric Acid, T-Butyl Alcohol.
Mineral; Sodium Chloride.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *