Arama...

İnceleme Temizlik Ürünleri

Eti Maden Boron Doğal Mineralli Temizlik Ürünü İnceleme

Paylaş

Boron’un, Eti Matik Bor Temizlik Ürünü olarak bilinen önceki deterjanın, yeni formülü ve ismi olduğunu söyleyenler mevcut.
STPP, Kompleks Alkalifosfat ve trifosfat içermediği belirtilmiş.
?İçerik; >%30 Disodyum Tetraborat Dekahidrat, %5-15 Sodyum Perborat Tetrahidrat, %5-15 Sodyum Karbonat, %5-15 Oksijen Bazlı Ağartıcı, Sabun*, <%5 Noniyonik Yüzey Aktif Madde*, Anyonik Yüzey Aktif Madde*, Enzim.
*Bitkisel
?Keşke yüzey aktif maddeler, sabun ve enzimin ne olduğu açıkça belirtilseydi.
?Bor konusu her zaman kafa karıştırıcı. Kısaca şöyle özetleyeyim; doğada bulunan ismi Bor minerali (element). Ama hiçbir zaman serbest bulunmadığı, bileşikler oluşturduğunu belirtmiş Eti Maden. En çok bulunduğu ülke Türkiye. Sodyum Borat, Sodyum Tetraborat ve Disodyum Tetraborat; Boraks olarak adlandırılıyor.
?Disodyum Tetraborat Dekahidrat, Boraks olarak biliniyor. Ewg, ev ürünlerinde Boraks kullanımını önermiyor. Aslında tüm uyarıları göz tahrişi, seyretilmediği zaman yapabileceği cilt tahrişi ve yutulmasıyla ilgili. Kısa süreli etkisine dair çalışmalar daha çok Boraks içeren pestisitlerle ilgili ama toz halinde solunmasının tahriş edici olduğu belirtiliyor. Hormonlara etki edebileceği de belirtilenler arasında. Ama bu konuda olan çalışma da Borik Asitle alakalı. EPA bu konuda ısrarcı. FDA ve ECA(Avrupa Kimyasal Ajansı) Yüksek Endişe Verici Madde olarak yasaklasa da toprak seviyesindeki tehlikesi dışında bir belge sunamamışlar. TEMİZLİK ÜRÜNLERİNDEKİ SEYRELTİLMİŞ KULLANIMLARINA DAİR HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YOK.
?Sodyum Perborat, ağartıcı işlevi görüyor. Suda çözündüğü zaman Hidrojen Peroksit açığa çıkıyor, bu da Oksijenli Ağartıcı olarak kullanılıyor biliyorsunuz. Kağıt ağartma işleminde Hidrojen Peroksit’e göre daha etkili olduğu için kullanımı öneriliyor. İnsanlar üzerinde yapılan yama testlerinde cilt tahrişi yapabilir olarak değerlendirilmiş. Hera Project’te bu maddeyle alakalı detaylı bir rapor mevcut.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *