Arama...

Doğal Ev

Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifleri

Paylaş

Oyun hamurunu evde hazırlamak en ekonomik ve sağlıklı yol anlaşılan. Riskleri ve olumsuz yönleri yok mu elbette var. Ama endüstriyel olanlara göre çok daha iyi bir seçenek bana kalırsa.
Verdiğim tarifleri kendinize göre değiştirebilirsiniz. Hamur hazırlamayı herkes biliyor sonuçta.

Renk vermesi açısından sebze, meyve ve bitkilerden faydalanabilirsiniz. Zerdeçal, havuç, siyah havuç, kırmızı lahana, kahve, ıspanak, pancar, soğan kabuğu, Kırmızı lahana ve pancara karbonat ekleyerek farklı tonlar elde edebilirsiniz.

Hazırlama yöntemi de önemli değil; pişirerek de oluyor, elde yoğurarak da.
Çoğu kişi renklerin ele geçmesinden şikayetçi. Kullanılan gıda boyasının kalitesine göre değişiyor olabilir. Doğal gıdalar kullanınca durum aynı mı bilmiyorum henüz denemedim. Buna karşın neler yapılmış tekrar araştıracağım.

Dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlar;
Çölyak vs. durumu varsa veya şüpheleniyorsa Gluten içeren malzemelerden kaçınılmalı. Örnek Glutensiz tarif verdim, kendinize göre uyarlayabilirsiniz.
Çoğu tarif çok fazla tuz içerdiği için, evde dostlarınız varsa (kedi/köpek) uzak tutulması öneriliyor. Fazla tuz toksisite yaratıp, nörolojik sorunlar yapabiliyormuş. Çocukların geneli de tadına bakabiliyormuş (endüstriyel olanların da). Ama tadı çok tuzlu olunca bir daha yeltenmiyorlarmış.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *