Arama...

İnceleme

Hipokloröz Asit Hakkında

Paylaş

Bir çalışmada mikroorganizma öldürme süresi 12 saniye olan bir madde Hipokloröz asit.
Hidrolize su, tuzlu suya elektrik uygulanarak elde edilir ve mikroorganizmalara karşı geniş spektrumlu bir etkiye sahip olduğu için dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemleri sırasında kullanılır. Elektroliz işleminden sonra elde edilen elektrolize su (Hipokloröz asit, Hipoklorit iyonları, Çözünmüş Oksijen, Ozon, Süper oksid radikalleri vb.); nispeten güçlü bir oksidasyon potansiyeline sahiptir ve oldukça yüksek antimikrobik aktivite gösterir. Bu su; bakteri, virüs, mantar ve parazitleri hızlı bir şekilde öldürür. Yüzeyleri ve su sistemlerini dezenfekte etmek için kullanılabilir.
EPA’nın; SARS-CoV-2’ye Karşı Kullanım Dezenfektanları listesinde bulunuyor. Tabi bu liste endüstriyel ürünler için yapılmış(!). Kabaca şu virüslere karşı etkili oldukları belirtilmiş; Norovirus için temas süresi 1 dk, Adenovirus ve Rhinovirus için 10 dk.
İBB’nin Covid-19’a karşı kullandığı dezenfektanlar için verdiği bilgiler arasında bakın ne var:
“Virüsü önleme planları içerisinde hazırlanan ihale sonucu satın alınan aktif klor, diğer adıyla Hipokloröz asit (HOCl) etken maddeli bir antiseptik ve dezenfektan olan ürünün EL VE ORTAM DEZENFEKTANI OLARAK KULLANIMI.. Alınan ürünün diğer El – Yüzey- Hava ve Ortam Dezenfektanlarından ayıran çok önemli avantajlar vardır. Bu avantajları özetlemek gerekirse; Ürün T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nca verilmiş Biyosidal Ürün Ruhsatnamesine sahiptir ve ürünün Sağlık Bakanlığı onaylı prospektüsünde..
Ürünün etken maddesi olan %0,020 oranında aktif klor diğer adıyla Hipokloröz asit (HOCl); fizyolojik bir maddedir. Ürünün diğer antiseptik ve dezenfektanlardan en önemli farkı; etken maddesinin insan vücudunda immün sistemdeki kan hücreleri (nötrofiller) tarafından üretilen Hipokloröz asit (HOCI) olmasıdır. Endojen bir kimyasal olması nedeniyle insan vücudunda maksimum tolerasyon kapasitesine sahiptir..
Etken maddesi olan Hipokloröz asit (HOCl); mikroorganizmalara karşı 1 (bir) dakikadan kısa sürede (12 saniyede) etkilidir ve HOCl; FDA onaylı bir antiseptik ve dezenfektandır.
Kısa temas süresi (< 1 dakika) ile hızlı dezenfeksiyon gerçekleştirir..”

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *