Arama...

Doğal Ev

Bulaşık Makinesi Dezenfekte Edilmeli Mi?

Paylaş

“Bulaşık makinelerinde yaşayan mantarlar; aerosoller veya atık su yoluyla, kontamine yüzeyler ve eller arasında doğrudan temas ile mutfağa salınabilir. Bulaşık makineleri mantar kontaminasyonu ve daha sonra oluşacak enfeksiyonların olası kaynağı olabilirler.
Bulaşık makineleri genellikle soğutma işlemi bitmeden açılır, sıcak aerosollerin salınmasıyla mutfaklara mantarlar bulaşabilir.
E. dermatitidis sağlıklı, bağışıklığı yeterli bireylerde bile beyin enfeksiyonlarına (özellikle Doğu Asya’da) neden olabilir. Kutanöz ve subkutan enfeksiyonlara neden olabilir ve kistik fibrozlu hastaları enfekte eden üçüncü en sık solunum yolu mantarıdır. Banyolarda, saunalarda ve buhar banyolarında bulunabilir.
E. phaeomuriformis kistik fibrozlu hastalarda bildirilmiştir ve birkaç vakada şiddetli beyin enfeksiyonlarından sorumlu bulunmuştur.
Saprochaete clavata; ağızdan alınan suşlar, %80’e kadar mortalite ile fungemi ilişkili ishale neden olabilir. Bu nedenle bulaşık makinelerindeki varlığı endişe verici bulunmuştur.
Fırsatçı beyaz maya C. Parapsilosis; albicans ve C. tropicalis’den sonra, hastalarda kandidemilerin üçüncü en yaygın nedenidir. Kan dolaşımı enfeksiyonlarının %23’ünde görülür. C. parapsilosis enfeksiyonları temel olarak kontamine protez cihazları, kalıcı kateterler ve sağlık çalışanlarının elleri ile ilişkilidir. Enfeksiyon riski yüksek olan bireyler arasında yenidoğanlar, diyabetik ve/veya yaşlılar ve yoğun bakım ünitelerindeki hastalar bulunmaktadır.
F. dimerum yıkanmış bulaşıklardan izole edilen tek mantardı. F.dimerum’un yanı sıra, bu çalışma aynı zamanda tüm insan mantar enfeksiyonlarının %80’ine neden olduğu bildirilen FSSC ve FOSC ile de karşılaştı. FOSC, çamaşır makinelerinin %23’ünde baskın filamentöz mantar olarak ortaya çıkmıştı. Kapalı sıhhi tesisatla ilişkili Fusarium sp. hastanelerde ve toplumda potansiyel enfeksiyon kaynakları olarak bildirilmişlerdir.”

1)Öncelikle hijyen ile kafayı bozmayan biriyim. Evimde çamaşır suyu bile yoktur, aşırı temizlik yapmam. Yararlı veya diğer bazı mikroorganizmalarla bir arada yaşayıp bağışıklığımızın güçlü olacağını bilenlerdenim.
2)Paylaştığım bilimsel çalışmalardaki her noktayı paylaşmaya çalıştım. İncelenen evlerde bazı şeylerin sulardan gelebileceğini ya da zaten laboratuvar şartlarında bakıldığını ya da yıkanan gereçlerde pek olmadığını vs vs. de paylaştım. Belirli bir bölgesini kesip kimseyi korkutma niyetinde değildim. Risk durumları da açıkça belirtilmiş, üzerine hiçbir şey eklemedim.
3)Önceden bana kimse söylemese kumandanın çok pis olduğunu düşünmezdim ya da yatak ve yastıklardaki mite’ları bilmezdim. Ama bilmesem de kumandayı önceden de hep silerdim. Yatak ve yastığı bilip çok aşırı bir şey yapıyor muyum hayır, elimden geleni. Bilmek bana kafayı yedirtmiyor.
4)Oturduğum evin dışındaki saçma çıkıntıdan dolayı ilk zamanlar küf sorunuyla boğuşan biriydim. Sadece soluma yoluyla birçok şeye sebep olduğunu bildiğim için bazı konularda hassasım. Ama tekrarlıyorum yine de abartacak şekilde değil.
5)Doğal deterjan kullanan biri olarak makine temizliği benim için zorunlu. Yani yaptığım bir şeydi. Aşırı kimyasal olmadığı için yağlar çok erimiyor ve filtre kısımlarını sürekli temizlemem gerekiyor. Lastik kısmı hiç düşünmemiştim. Bugün paylaştıklarımı okuduktan sonra zaten evde var olan Klor dioksit ile temizliyorum o kadar.
6)Çoğu yayına, çoğu söylenene ben de inanmam. Ben kendi tecrübeme, kendi hayatıma, kendi içime sinene, kendi uygulayabildiğime bakarım her konuda. Mutfakta bulaşık sepetimin altı zamanla kayganlaşıyorsa ve ben onu uygun şekilde temizliyorsam bulaşık makinesindeki lastik temizliği de şuan benim için böyle.
7)Bizim şebeke sularımızda çok fazla risk olmadığını biliyorum. Ama olabileceğini de biliyorum.
Amacım kimseyi korkutmak vs. değildi. Sevgiler ?

Şimdi benim bir de alerjik bir bebeğim var biliyorsunuz. Konuyu da öyle değerlendirdim biraz. Evet alerjiye sebep olan çok şey var, bütünsel bakıyorum olaya (psikoloji, travmalar, bendeki sorunlar vs vs.) ama ne olursa olsun insanın bazı şeylere dikkat etme dürtüsü artıyor. Hani dedim ya titiz değilim zaten ama konu küf, mantar, mite vs vs olunca hassas davranmaya çalışıyorum. En yakın arkadaşım @akirrashock da öyle mesela, çünkü onun oğlu da Defne gibi ??‍♀️ Makine konusunda temizliği arttırma sebebim de Defne’nin bulaşık ve çamaşır makinesine dokunuyor olması. Yani bana yardım etmek istiyor, engel olmuyorum ama dokunduğu yerleri her zaman kontrol edemiyorum. Her dakika uyarmak da istemiyorum, o yüzden benim içim bu şekilde rahat edecek ☺️

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *