Arama...

İnceleme Temizlik Ürünleri

Just Green Ürünleri İnceleme

Paylaş

Just Green Çamaşır Temizleyici 


?İçerik; %5-15 (Anionic Surfactant) Sodium Lauryl Sulfate (SLS), <%5 (Nonionic Surfactant) Coco Glucoside, <%5 Sodium Citrate, <%5 Soap, <%5 Orange Oil, Lavander Oil, <%5 Pogostemon Cablin Extract.
?ECOCERT sertifikalı ve Vegan amblemi bulunuyor.
?Toplam içeriğin %100’ünün doğal kökenli olduğu belirtilmiş.
?Sodium Lauryl Sulfate (SLS)’in kökeni bitkisel ya da sentetik olabiliyor. Şu şekilde üretiliyor: Bitkiden ya da petrolden elde edilen Lauril Alkol ile Sülfür Trioksit reaksiyona giriyor ve Hidrojen Lauril Sülfat oluşuyor. Sonra Sodyum Karbonat ile nötralize ediliyor ve SLS açığa çıkıyor.
Alkolün nereden geldiğinin pek önemi yok aslında. Çünkü bitkiden de elde edilse, SLS veya SLES, üretiminde diğer kimyasallarla karışabiliyor. Kontaminasyondan emin olmak pek mümkün değil. Markalar, kanserojen 1,4-Dioksan’ı çıkarmak için malzemeleri vakumlayarak kapatıyorlarmış ama bu durum etiket üzerinde belirtilmiyor tabiki. Detaylı bilgileri firmadan alabilirsek harika olur.
Okuduğum bir makalede SLS baya övülüyor, her anlamda güvenli olduğu savunuluyor. Tabi artık makalelere de güvenemediğimiz için finanse eden firmanın kim olduğuna baktım: Seventh Generation.
?Sabun olarak ne kullanıldığı açıkça belirtilmemiş.
?Coco-Glucoside, hassas ciltlerde alerji yapabiliyor. Deterjan konusunda, çamaşırlardaki kalıntı oranı ve cildi ne düzeyde etkileyeceği değişken bir durum.
?Sodium Citrate, Sitrik Asit’in Sodyum tuzu. Bitkiden gelen kısım Sitrik Asit.
?Pogostemon Cablin Extract ismiyle gördüğünüz Paçuli (Tefarik) Ekstraktı.

Just Green Jel Bulaşık Temizleyici

?İçerik; %5-15 Sodium Citrate, %5-15 Tetrasodium glutamate Diacetate, <%5 Nonionic Surfactant (Coco-Glucoside), <%5 Carboxymethyl inulin sodium salt, <%5 Glucono-delta-lactone, <%5 Xanthan Gum, <%5 Enzyme (Protease).
?ECOCERT sertifikalı ve Vegan amblemi bulunuyor.
?Toplam içeriğin %91’inin doğal kökenli olduğu belirtilmiş.
?Sodium Citrate, Sitrik Asit’in Sodyum tuzu. Bitkiden gelen kısım Sitrik Asit.
?Tetrasodium glutamate Diacetate, Monosodyum L Glutamat’ tan (MSG) oluşan bir şelatlayıcı ajan. Şelatlama özelliği dışında bir çalışma bulamadım, olanlar sadece üreten firmaların yaptığı ilk testler. Güvenilir sınıfında yer alan, biyobozunur bir madde olarak belirtiliyor. Çoğu kimyasal gibi cilde değdiği zaman tahriş yapabilir elbette.
?Coco-Glucoside de hassas ciltlerde alerji yapabildiği için yine temastan kaçınılmalı.
?Carboxymethyl inulin sodium salt, biyolojik olarak parçalanabilir olduğu belirtiliyor. Bazı mineraller için (Kalsiyum Karbonat gibi) iyi bir inhibitör ajan. Kalsiyum Karbonat, sudaki sertliği gösteren maddelerden biri.
?Glucono-delta-lactone, genellikle mısır veya pirinçten üretiliyormuş. Gıdalara da eklenen pH düşüren bir madde. İnternette gıdalardaki durumuyla ilgili bilgiler mevcut, deterjan konusunda bulamadım.
?Xanthan Gum’ı artık biliyorsunuz zaten. Bakteriler tarafından üretilen şeker bazlı bir polimer ve viskozite yani akışkanlık ajanı olarak ekleniyor.
?Protease, proteinleri parçalayan enzim.
Bu tarz enzimlerin solunması alerjiye neden olabiliyor. Makine çalışırken, açıp, içinden bir şey alanlar oluyor ? Havaya yayılan buharın neye sebep olabileceği bilinmediği için bunu asla yapmayın ?

Just Green Bulaşık Temizleyici Portakal Yağlı

?İçerik; %5-15 Nonionic Surfactant (Lauryl-Glucoside),%5-15 Anionic Surfactant (Sodium Lauryl Sulfate, Disodium Coco Glucoside Citrate) <%5 Soap (Coconut Fatty Acid, Oleic Acid), <%5 Potassium Hydroxide, <%5 Orange Oil, <%5 Lemon Oil.
?ECOCERT sertifikalı ve Vegan amblemi bulunuyor.
?Toplam içeriğin %100’ünün doğal kökenli olduğu belirtilmiş.
?SLS durumunu bir önceki paylaşımda belirtmiştim.
?Sabun olarak Hindistan Cevizi ve Zeytinyağı kullanılmış sanırım. Potasyum Hidroksit de sıvı sabun yapımında kullanılan kostik biliyorsunuz. Son üründe var mı onu firmaya soralım. Eğer varsa tahriş edici olabilir.
?Portakal ve Limon yağı için organik ifadesi yok. Turunçgil ailesine ait meyveler hassas bünyelerde hafif tahriş yapabilir.
?Lauryl Glucoside, hassas ciltlerde alerji yapabilir.
?Disodium Coco Glucoside Citrate, Coco-Glukozid ve Sitrik Asit esterinin disodyum tuzu. Bu maddeye dair pek fazla bilgi yok. Diğer yüzey aktif maddelere göre daha güvenli bir seçenek olduğu belirtiliyor.

Sonraki Yazı

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *