Arama...

Doğal Ev

Teflon İnceleme

Paylaş

Perfluorocarbons (PFCs)’dan üretiliyor; en sık kullanılanları PFOA (Perfluorooctanoic Acid-C8) ve PTFE (Polytetrafluoroethylene). Yani Teflon ticari ismi.
?1938‘de Dupont (bu firma neler üretiyor bir araştırmanızı öneririm) şirketinde çalışan bir kimyager kazayla PTFE’yi keşfediyor. Ve 1945‘te Teflon adı ile markalaşıyorlar. “Var oluşun en kaygan malzemesi” olarak nitelendiriliyor. 1951‘de ise Teflon yapımında, PFOA kullanılmaya başlıyor.
?PTFE; hidrofobik bir madde. Su içeren hiçbir şeye yapışmaz ve katı maddelere karşı en düşük sürtünme katsayısına sahip. PFOA ise; dayanıklı, yapışmaz ve leke tutmaz bir surfaktan.
?Teflonlar sadece tencere ve tavalarda kullanılmıyor aslında. Halılar, kıyafetler (su geçirmez giysiler), gıda ambalajları (fast-food, pizza kutuları) ve elektrik kabloları kullanıldıkları diğer alanlardan bazıları.
?PTFE’nin erime noktası 327 C. 350 C (662 F) üzerine ısıtıldığında; solunduğu zaman akciğerlere zarar veren ince parçacıklar ve çeşitli gaz halinde bileşikler serbest kalıyor (Waritz, 1975).
Çalışmalar, Teflonun, 5 dk içinde 750 F’a kadar ısındığını gösteriyor.
?Çevresel Çalışma Grubuna göre; PTFE’nin termal bozunması son derece aşındırıcı ve öldürücü gazlar dahil olmak üzere toksik bileşik likiditesine ve PFIB’e dönüşüyor (Phosgene’den 10 kat daha öldürücü olan kimyasal savaş ajanı, I. ve II. Dünya Savaşında kullanılmış). Çevredeki kalıcılıkları ve daha fazla parçalanıp parçalanmadıkları bilinmiyor. Ayrıca Teflon ve yapımında kullanılan PFOA’nın, dünyadaki en kalıcı kimyasal olduğunu düşünüyorlar. Bu toksik mirasın, gelecek 25 kuşağa kadar ulaşacağı söyleniyor. Tabi ironik bir şekilde, her neslin ömrünü kısaltarak..
?PTFE’nin katı formda etkisiz olduğunu, yani yapışmaz tavadaki diğer kimyasallarla etkileşime girmediği söyleyenler de mevcut. PTFE yapımında kullanılan diğer florlanmış bileşik PFOA ise gıdalara geçebiliyor. Üreme ve fetal gelişimin yanı sıra hormonlara da etki ediyor (White 2011, Post 2012).
?2013 yılında PFOA üretimden çıkarılıyor (EPA). Tabi şunu bilmekte fayda var; PFBA en son 1998’de üretilmesine rağmen bir kordon kanı örneğinde PFBA görülmüş.
?PFOA oldukça stabil bir kimyasal olduğu için biyolojik olarak bozunmaz, zamanla biyobirikim yapar. Kordon kanı ve anne sütünde bile eser miktarda bulunabilir. Kuzey Pasifik ortasındaki yaban hayatında yaşayan hayvanlarda dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki foklar, kartallar ve yunusların bile kanında bulunmuş.
?Özellikle çizildikten sonra pul pul dökülüp, yiyecekler ile vücudunuza geçerler.
?PFOA; böbrek ve testis kanserleri, doğum kusurları, bağışıklık sistemi hasarı, kalp ve tiroid hastalıkları, hamilelik boyunca komplikasyonlar ve diğer birçok ciddi sağlık durumlarıyla ilişkilendirilmiştir.
?Küçük dozlarda bile tehlikelidir. EPA; içme sularındaki seviyesini 0,4 ppb‘den 0,1’e düşürmüş (yaklaşık miktar, olimpik yüzme havuzunda 1 çay kaşığı kadar).
?Dupont, sağlığa olan toksik etkilerini biliyor çünkü çalışanları hastalanıyor. Teflon bağlı sigaralarla insanlar üzerinde birçok çalışma yapmış. 10 kişiden 9’unda Polimer Duman Ateşi görülmüş.
?Polimer Duman Ateşi (Polymer Fume Fever, Teflon Flu); PTFE yıkım ürünlerine maruz kalma, aşırı ısınmış teflon kaplı tavadan çıkan dumanların solunması. Boş tava ısınması ve havalandırma olmadığında risk artıyor. Grip benzeri belirtiler olduğu için fark edilmiyor (ateş, titreme, boğaz ağrısı, öksürük, geçici ve yoğun semptomlar).(Harris,1951 ve Shumizu,2012). Uzun süreli çalışmalar henüz yok.
?45 emziren annenin katıldığı bir çalışmada hepsinin anne sütünde PFCs olarak bilinen PTFE artıkları bulunmuş.
?300 anne/bebek incelenmiş ve düşük doğum ağırlığı, küçük baş çevresi (Apelberg 2007).
?Düşük doğum ağırlığı, ileriki yaşam için potansiyel sağlık problemleri (Lau and Rogers 2004).
?PFC gebe kalma güçlüğü, düşük sperm kalitesi ve yüksek kolesterol (Fei et al 2009, Joensen et al 2009, Steenland et al 2009).
?Kuş Deneyleri (tost makinesi solunum güçlüğüne sebep olmuş), kuşların çok duyarlı olduğunu göstermiş (Waritz 1975 ve Griffith 1973).
?Fabrikanın bulunduğu şehirdeki insanların hikayelerini, internet üzerinden okuyabilirsiniz.
?Bir şey üretilirken; çevreye, doğaya ve canlılara zarar veriliyorsa kullanmamak gerekir diye düşünüyorum.
?Ben geç kalmış olsam da evden Teflonları attım. Sıra sizde?

1 Yorum

  1. Nurdan Nisan 12, 2020

    Merhaba teflon yerine daha sağlıklı olarak ne tip tencere ve tava tercih ediyorsunuz?

    Yanıtla

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *