Arama...

Bebek Ürünleri

Prima Aktif Bebek Bezi İnceleme

Paylaş

Türkiye’de kullanılan ilk bebek bezi markası, herkesin çok iyi bildiği Prima.
Bir annenin yarattığı hazır bez olayını markalaştırmak ABD’li Procter and Gamble’da (P&G) çalışan Kimya Mühendisi Victor Mills’e nasip olmuş ?? Kendisi bir dede ve bezleri torunları üzerinde denemiş.
❗️Türkiye’deki adı Prima aslında, Dünyada Pampers olarak biliniyor. Fabrikaları Gebze’de.
?3 farklı bez çeşidi bulunuyor, hepsinin içeriği az çok aynı. Paketler üzerinde yazan içerik sadece bezlerde kullanılan losyonun içeriği. İnternet sitelerinde daha ayrıntılı bilgiler mevcut. Hatta oraya bakınca ‘Vay be adamlar hiç zararlı bir şey kullanmıyorlar. Neredeyse organik pamuğu tarladan toplayıp, hiçbir kimyasala bulaştırmadan bez yapacaklarmış.’ diyecek oluyorsunuz. Tabiki durum böyle değil. İşin içine plastik ve losyon girdi mi zararlı olmaması imkansız. İnternet sitelerinde losyon için annelerin böyle istediğini belirtiyorlar. Bezlerdeki lifleri saflaştırmak için Klor kullanılmadığı yazıyor.
?Paketlerdeki içerik (sadece losyon) şöyle; Petrolatum, vazelin olarak geçiyor. Petrolden elde edilen yarı katı bir hidrokarbon karışımı. Kullanımı kısıtlı maddelerden. AB, karsinojen olarak sınıflandırıyor. Organ sistemi toksisitesi ile ilişkilendiriliyor.
Stearyl Alcohol, yağ asidi olan Stearik Asitten üretilen bir bileşik. Tahriş edici bir kimyasal.
Paraffinium Liquidum, Mineral Oil olarak biliniyor. Petrolden elde edilen sıvı bir hidrokarbon karışımı. Özellikle aerosolleri alerji ve kansere sebep olabiliyor.
Aloe Barbadensis Leaf Extract, bildiğimiz Aloe Vera.
Diğer katmanlar her bezde olduğu gibi PP, PE, Polyester, Elastik, Selüloz ve SAP’dan oluşuyor. Yapışkan olarak Termoplastik Polimerler kullanılıyor.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *