Arama...

İnceleme

Sante Natuekosmetik İnceleme

Paylaş

Natrue, BDIH, BIO ve Vegan sertifikalarına sahip.
Diş macunlarında Florürlü ve Florürsüz seçenekler var, bazıları Titanyum Dioksit içeriyor. 
Sadece Potasyum Alum içeren kristal bir roll-on’ları mevcut.
İçeriklerdeki çoğu madde bitkisel kökenli. Bunlarla ilgili detaylı ve uzun süreli araştırmalar olmadığı için bilgiler kısıtlı.
Sırayla gözüme ilk çarpan şeylerden bahsedeceğim.

  • Günlük Şampuan Organik Aloe Vera ve Bisabolol Ekstra Hassas; hassas ciltlerde alerji yapabilen Glucoside’leri içeriyor. Doğal hammaddelerden üretilen şampuanlarda sıklıkla görüyoruz Glucoside’leri. Koruyucu olarak yine hassas ciltlerde alerji yapabilen Potassium Sorbat kullanılmış. Gizli Güvenli Konsantrasyon Limiti olan Sodium Coco-Sulfate var bir de.
  • Saç Spreyi; Shellac içeriyor. Shellac nedir peki? Laccifer Lacca böceğinin reçineli salgısıymış. Kullanımı kısıtlı Potassium Hydroxide de mevcut.
  • Saç Wax’ı; Lanolin ve Balmumu içerdiği için vegan değil. Susama alerjisi olanlar için Susam Yağı içerdiğini de belirteyim.
  • Şekillendirici Jel; Cl 75120 (Annatto) Bixa Orellana tohumlarından elde edilen bir renklendirici içeriyor.
  • Lip Balm Shea Butter&Cacao Butter Ekstra Hassas; Maltodextrin içeriyor.
  • Renkli Lip Balm; Gizli Güvenli Konsantrasyon Limiti olan Magnesium Stearate ile Maltodextrin bulunuyor. Cl 75470 (Carmine), kaktüslerde bulunan bir parazit olan Coccus Cacti L’den üretilen kırmızı bir renk. Cilt alerjileri ile ilişkililendirilmiş.

Kalıcı ve biyobirikimli Mica’nın, karaciğer ve gastrointestinal sistem için toksik olduğuna dair sınırlı kanıtlar varmış. 
Renk için eklenen Iron Oxides’in solunum toksisitesi yaptığı konusunda sınırlı kanıt varmış.
Ve Titanium Dioxide, opaklayıcı ajan ve UV filtresi olarak ekleniyor. ewg’org puanı 1-3. Aerosol ürünlerin solunmasıyla kanserle ilişkilendiriliyor. Bu konudaki araştırmalara bakacağım zamanım olunca. Bir çalışmada Stratum Corneum tabakasından emilmediği görülmüş, ama başka bir çalışmada dermis tabakasında Mikro Titanyum Dioksit’e rastlanmış. Daha uzun süreli ve geniş çaplı araştırılmalı diye belirtmişler hatta.

  • Dental Med Diş Macunu Sensitive Vitamin B12; içerik olarak kötü durmuyor. Diş hekimi olarak @tduymaz ın fikrini alabiliriz ❤️
  • Çocuk Şampuan ve Banyo Jeli Sensitive; Yine Glucoside içeriyor. Kullanımı kısıtlı Polyglyceryl-10 Laurate var. Şelatlayıcı olarak Phytic Acid. Dediğim gibi tek tek bakmadım, dikkatimi çekenlere bakıyorum.
  • Deodorant Roll-On Organik Aloe Vera&Adaçayı Ekstra Hassas; Potassium Alum ya da Aluminum ürünleri içermiyor. Alkol ve Glucoside türevleri mevcut.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *