Arama...

Doğal Ev

YKB Yıkama ve Deterjan Seçme Rehberi

Paylaş

İlk olarak dikkat edilmesi gereken nokta; kullanılan bez markasının yıkama talimatlarına uymak.
En sıkıntı yaşanan konu deterjan seçimi. Bir annenin memnun olduğu deterjandan diğer anne memnun kalmıyor. Bunun en büyük sebebi ise SUYUN SERTLİK DERECESİ. Yumuşak sularda hemen hemen her deterjan iyi çalışıyor. Sert sularda daha çok deterjan miktarı ve su yumuşatıcı ajan gerekebiliyor.
Deterjan seçimi ve yıkama konusunda nelere dikkat edilmeli:
⭐️Şebeke suyunun sertliğine uygun bir deterjan seçilmeli. Biyo toz deterjan olabilir ama aslında kurallara uyduktan sonra deterjanın sıvı veya toz olması pek fark yaratmıyor. Önemli olan etkin temizlik sağlayabilmesi.
⭐️Toksik madde özellikle optik parlatıcı, yumuşatıcı ve enzim içermeyen; bebek dostu bir deterjan olmalı. Bambu ve pamuk bezler Selülaz enzimi içermeyen deterjanla yıkanmalı (@xazall da bizi bu konuda uyarmıştı ❤️).
⭐️Sabun bazlı olmamalı aslında ama eğer böyle bir deterjan kullanılıyor ise ekstra ekstra durulama verilmeli.
⭐️Deterjan miktarı az eklenir ise idrar ve kaka kalıntısı, çok eklenir ise deterjan kalıntısı olur. Miktar iyi ayarlanmalı.
⭐️Çamaşır suyu kullanılacaksa minimum seviyede olmalı. Bezlere zarar verebilir.
⭐️Sert suları yumuşatmak için Çamaşır Sodası, Su Yumuşatıcı, Sitrik Asit, Boraks, Karbonat ya da Sofra Tuzu kullanılabilir.
⭐️Lekeler için Perkarbonat, Çamaşır Sodası veya Limon Suyu kullanılabilir. Güneşte kurutma da etkilidir.
?Bezler suda bekletilebilir ya da direkt makineye atılabilir. Katı kısımları alındıktan sonra el ile yıkama önerilmiyor, bezlere zarar verebilir. Makine aşırı yüklenmemeli. Eko programları az su kullandığı için tercih edilmemeli. Bezler 60 C’de 1000 devir ile en az 2 saat bol su ile yıkanıp, ön yıkama (veya deterjansız kısa bir program, soğuk su olmalı) ve bol durulama verilmeli. Güneşte ya da kurutma makinesinde düşük ısı ile kurutulmalı.
?Şuan için en temiz deterjan seçenekleri:
⭐️Ev yapımı
⭐️Incia veya Siveno
⭐️Sonett veya Elite Home
*Sabun içerdikleri için ekstra durulanmalı.
❗️Diğer markaları inceledikçe ekleme yapacağım. Toz deterjan seçenekleri de ekleyeceğim. İçeriği tam yazmayan ve benim açımdan zararlı maddeler içeren markaları eklemedim.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *