Arama...

İnceleme

Almawin Ürünleri İnceleme

Paylaş

Almawin, doğal hammaddeler kullanan bir Alman temizlik markası.
ECOGARANTIE, ECOCERT, GREEN BRANDS, ÖKOPACK ve Umwelthelden gibi sertifikalara sahip. Bazı ürünleri Vegan. BNN üyesi ve Ecofit projesine dahil. Klar markası da Almawin’e ait.
Tabi hammaddeler doğal da olsa kullanılan her maddenin bir riski olabiliyor. Bu konudaki sıkıntılardan biri; bu maddeler hakkında bilgi pek yok. Zaten söz konusu ev temizlik maddeleri olunca daha da sınırlı. Arkalarında bıraktıkları kalıntılar anlamında bilimsel formüller oluyor ama hangi birimiz oturup hesaplarız bilmiyorum.

İçeriklerde yer alan maddeleri daha önce çok yazdığım için ayrıntılı değil, şöyle bir bakacağım.
Yine internet sitesinde her şey açıkça belirtilmiş. Bizim Türk markalara örnek olması dileğiyle!

İlk ürün Sabun Cevizi içeren Çamaşır Deterjanı: İçeriğin %100’ü doğal kökenli, %5’i sertifikalı organik. Parfüm olarak esansiyel yağlar kullanılmış. Ethanol, su yaşamı için akut toksik bir madde. Üründe Hidrolize Buğday Gluteni bulunuyor, dikkat.
İkinci deterjan da içerik olarak bir öncekine benziyor.
Gall Soap: Safra içeren leke çıkarıcı sabun (ne gerek var böyle ürünlere ya diyesim geliyor) . Palm yağından üretilen sabun içeriyor. Sodium Chloride göz tahrişi yapabilir.
Beyazlatıcı: Oksijenli ağartıcı kullanılmış. Sodium Carbonate Peroxide ciddi göz hasarı, solunum ve cilt tahrişi yapabilir. Lauryl Polyglucose su yaşamı için akut toksik. Tek bir çalışmada, düşük dozlarda bile prostat ağırlığında azalmaya yol açmış.
Bulaşık Tableti: Sodium Silicate cilt, göz ve solunum tahrişi yapabilir. Sorbitol gastrointestinal etkilere sebep olabilir, umarım bulaşıklar üzerinde kalmıyordur. Tetrasodium iminodisuccinate, kronik toksik. Kullanılan enzimlerin genetik modifiyeli olmadığı belirtilmiş.
Bulaşık Deterjanı: Kullanılan enzim olan Subtilisin için, bu enzimle çalışan fabrika işçilerinde alerjik durumlar gelişmiş.
Parlatıcı ve Bulaşık Yıkama Sıvısı: İçeriklerinde, yukarıdaki ürünlerle hemen hemen aynı şeyler kullanılmış. %100 doğal kökenli oldukları belirtilmiş.
Makine Tuzu: Zaten sadece Sodium Chloride oluyor.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *