Arama...

İnceleme

Seramik İnceleme

Paylaş

Bugünkü konumuz Seramikler.
Kısaca Seramik, Ateşle sertleştirilmiş kil demek (teknik olarak).
Seramikler iki farklı şekilde üretiliyor;
⭐️Seramik Kaplar: %100 doğal kil formülü ile üretilir. Metal veya kimyasal, PTFE veya PFOA içermez. Ağır metal sızıntısı olmaz. Kaplama olmadığı için yiyecekle birlikte dökülme ve soyulma olmaz.
⭐️Seramik Kaplanmış Kaplar: Temel anlamıyla metalik pişirme kaplarıdır. Genellikle alüminyum, bazen paslanmaz çelik olurlar. Seramik esaslı yapışmaz kaplama tabakası ile kaplanmış bir yüzeye sahiptirler.
?Seramik kaplı tencereler, Seramik kaplanmış metallerdir yani (genellikle Alüminyum, bazen Paslanmaz Çelik, Sır içerisinde Kurşun da içerebilir). Öncelikle Silikon ve Oksijen gibi Karbon içermeyen inorganik minerallerden yapılır. Sol-Gel Proses denilen işlemle üretilir (İnorganik sıvı solüsyonu, herhangi bir metalik maddeye uygulanabilen bir jele dönüşen proses). Püskürtülerek ya da zeminin mineral jele doldurulmasıyla uygulanır. Kürleme olarak bilinen, yüksek ısıyla yakma işlemiyle sertleştirilir. Yaklaşık 450 C (842 F)’a kadar dayanıklıdır (Örneğin Teflonlar 500 F civarına kadar dayanıklıdır).
?Bazı Seramik sırları, Kurşun veya Kadmiyum içerdiği için yiyeceğe bulaşabilir. Bu sebeple, FDA, Seramik Gerekliliklerini belirlemiş.
?Seramik kaplı pişirme kaplarında Teflon yerine çoğunlukla Silikon Dioksit içeren Thermolon gibi ticari markalar var. Bu ürünler GreenPan olarak adlandırılıyorlar. Bazı markalar tüm test sonuçlarını yayınladıkları için güvenli seçenek olarak değerlendiriliyorlar. Ama bazı kaynaklar; henüz çok fazla kullanım ve test olmadığı için, ağır metaller ve nanopartiküller ile ilgili potansiyel bir sorun olabileceğini ifade ediyor.
?Seramik ürünleri kullanırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çarpma veya hızlı bir harekette, yemekle birlikte gözle görülemeyen parçaları vücudunuza almanız mümkün.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *